Ogrzewanie peletowe – co to jest?

Ogrzewanie peletowe - DUEL Systemy grzewczeOgrzewanie peletowe cieszy się coraz większą popularnością. Pelet powstaje ze sprasowanych w specjalnych maszynach wiórków, trocin i zrębków. Jest suchy, stosunkowo lekki i posiada przyjemy, leśny zapach. Zwykle pakuje się go w poręczne worki po 10 lub 25 kilogramów. Może być spalany nie tylko w kotłach centralnego ogrzewania, ale również w kominkach czy piecykach. Pelet zyskuje sobie uznanie nie tylko pośród  fachowców z branży, ale przede wszystkim u zwykłych użytkowników, którzy doceniają jego wszechstronne zalety.

Ogrzewanie peletowe – wygodnie i czysto

Wystarczy zobaczyć jak przebiega funkcjonowanie kotła centralnego ogrzewanie na pelet by przekonać się do tego źródła energii. Ogromną zaletą jest niewielka ilość popiołu powstająca przy spalaniu peletu. W praktyce, przy zastosowaniu peletu, można czyścić kocioł nawet co kilka tygodni. Dzięki temu nie trzeba często przebierać się w robocze ubranie, szorować rąk i wdychać pyłu jaki czasem powstaje przy kontakcie z piopiołem. Ma to szczególne znaczenie wszędzie tam, gdzie kotłownia jest połączona z mieszkaniem. Dzięki temu unikniemy kurzu, zanieczyszczeń i nieprzyjemnego zapachu, które tak często zatruwają domownikom życie.

Nowoczesne kotły na pelet mogą działać samoczynnie przez wiele dni a nawet – przy zastosowaniu specjalnego zbiornika – wiele tygodni. Ich obsługa sprowadza się do ustawiania za pomocą wygodnego panelu wymaganych funkcji. Nie trzeba martwić się, że podczas naszej nieobecności kocioł wygaśnie i w domu zrobi się zimno. Dodatkowo większość kotłów posiada specjalną funkcję “czuwania”. Reagują one na zmiany temperatury w domu i natychmiast uruchamiają ogrzewanie, jeśli jest to potrzebne.

Również samo napełnianie wyposażonego w specjalny podajnik zbiornika na pelet nie wymaga wysiłku. Zapakowany w szczelnie zamknięte, poręczne worki suchy pelet nie niszczy ubrania użytkownika, a sama czynność staje się lekka i przyjemna. Również przechowywanie peletu jest niezwykle wygodne i nie nastręcza trudności. Można umieścić go na półkach, po ścianą, lub tam, gdzie akurat mamy wolne miejsce. Pelet nie rozsypuje się w niekontrolowany sposób po pomieszczeniu, nie trzeba się zatem o niego potykać.

Dzięki zastosowaniu ogrzewania peletowego pomieszczenie kotłowni jak i jego otoczenie prezentuje się schludnie i czysto. Ogrzewanie peletowe może być z łatwością obsługiwane przez seniorów lub panie domu.

Zobacz proponowane przez nas kotły na pelet:

Ogrzewanie peletowe – to się opłaci!

Okazuje się, że pelet jest tanim i wydajnym źródłem ciepła mogącym śmiało konkurować z węglem. Nowoczesne kotły peletowe oferowane przez Duel posiadają również płynną regulację mocy. Dzięki temu zużywają tyle paliwa, ile w danej chwili jest niezbędne. Fakty mówią więc same za siebie – nowoczesny kocioł peletowy zainstalowany w mieszkaniu lub domu będzie tańszy w eksploatacji niż przestarzały piec węglowy.

Pelet jest najczęściej wytwarzany w Polsce. Dzięki temu mamy pewność, że jego cena nie ulegnie nagłemu wzrostowi, na przykład na skutek niestabilnej sytuacji politycznej. Jest to więc paliwo łatwo dostępne i znajdujące się zawsze “pod reką”.

Ponadto kocioł na pelet charakteryzuje się dużą żywotnością. Dlatego możesz mieć pewność, że będzie służył Twojemu domowi nawet przez wiele lat.

Pelet – paliwo “na telefon”

Liczba firm zajmujących się dystrybucją peletu rośnie w szybkim tempie. Dlatego zawsze łatwo możesz dokupić potrzebną w danej chwili ilość. Pelet zostanie w krótkim czasie dowieziony prosto pod Twój dom. Jest to rozwiązanie korzystne dla domowego budżetu – nie trzeba planować z dużym wyprzedzeniem zakupu dużej ilości paliwa, jak ma to chociażby miejsce w pzypadku węgla, ani też zaciągać rujnujących nieraz domowy budżet pożyczek. Kupujesz zawsze tyle, ile w danej chwili Ci potrzeba. Pelet jest najczęściej sprzedawany przez firmy z Twojej okolicy i rozwożony niewielkimi samochodami.

DUEL logo