Uzyskanie zgody na budowę instalacji centralnego ogrzewania

Uzyskanie zgody na budowę instalacji centralnego ogrzewaniaOtrzymanie zgody na budowę instalacji CO jest warunkiem koniecznym do rozpoczęcia prac. Trzeba od czegoś zacząć, a jak mówi starożytne chińskie przysłowie – nawet najdłuższa podróż zaczyna się od jednego kroku. Postaw go więc dobrze. Jeśli nie wiesz, jak się do tego zabrać – przeczytaj poniższy artykuł.

Pierwszy krok jaki należy wykonać to uzyskanie pozytywnej opinii kominiarskiej. Pan na widok którego wszyscy łapią się za guziki musi ocenić, czy istnieje możliwość przyłączenia instalacji CO do istniejących w Twoim mieszkaniu przewodów kominowych. Jeśli tak, kominiarz wydaje opinię, w której wskazuje do których przewodów kominowych można prawidłowo podłączyć instalację.
W kolejnym kroku powinno się określić warunki dostawy gazu. W tym celu należy udać się do najbliższej gazowni, aby ustalić warunki dostarczania paliwa gazowego.

W gazowni trzeba będzie podać następujące informacje: dane obiektu przyłączanego do sieci, cele wykorzystania paliwa gazowego, rodzaj i ilość wszystkich urządzeń gazowych, moc przyłączeniową oraz miejsce podłączenia do sieci. Po dokonaniu wszystkich ustaleń otrzymamy dokument “warunki przyłączenia do sieci gazowej”.

W tym miejscu warto podkreślić, że firma Duel może pomóc w przygotowaniu wszystkich dokumentów i tym samym wziąć na siebie ciężar załatwienia niezbędnych formalności celem uzyskania Pozwolenia na Budowę.

Następnie musi powstać projekt przyłącza gazowego, wykonany przez specjalistę. Oprócz tego trzeba uzyskać zgodę zarządcy budynku (czasem może być to wspólnota mieszkaniowa, która wydaje odpowiednią uchwałę).

Potrzebna będzie także zgoda wydziału zarządzania nieruchomościami , następnie Zgoda – decyzja wydziału budownictwa, która to musi się uprawomocnić w czasie czternastu dni roboczych. W tym okresie różne podmioty mogą zgłaszać swoje zastrzeżenia.

Następnie skompletować jeszcze dwa w sumie najważniejsze z  dokumentów:

  • Zgłoszenie do powiatowego inspektoratu nadzoru budowlanego
  • Oświadczenie kierownika budowy

Po spełnieniu tych formalnych wymagań można przystąpić do budowy instalacji centralnego ogrzewania. Ponieważ procedura uzyskania pozwolenia jest dość złożona, już przed jej rozpoczęciem warto pomyśleć o skorzystaniu z doświadczeń i pomocy firmy Duel by zaoszczędzić własny czas oraz mieć pewność, że wszystko zostanie zrobione prawidłowo, bezpiecznie i w zgodzie a aktualnymi przepisami.

Finalnie załatwiamy Państwu  jeszcze:

  • Końcową opinię kominiarską
  • Protokół zakończenia budowy
  • Protokół szczelności instalacji gazowej

Na tym etapie można dokonać odbioru przez Gazownie i ubiegać się o dofinansowania z miasta.

  • Marek Wojda

    Czy bez zgody wspólnoty można instalować gazowe ogrzewanie?

DUEL logo