Rekuperacja ,jako nowoczesna wentylacja domu

Rekuperacja (z ang. recuperation, mechanical ventilation with heat recovery) – proces odzyskania energii z zanieczyszczonego powietrza za pomocą rekuperatora. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, dostarcza świeże zewnętrzne filtrowane powietrze usuwając powietrze zużyte o wysokiej zawartości CO2.

Rekuperator to urządzenie, które pozwala zmniejszyć straty ciepła wynikające z wentylacji pomieszczeń. Zasada działania rekuperatora jest taka, że ogrzewa on świeże powietrze napływające do domu ciepłem powietrza wywiewanego z domu. Inaczej mówiąc – rekuperator odzyskuje ciepło z wentylacji.

Wysokie koszty ogrzewania w dużej mierze wynikają ze strat ciepła spowodowanych wentylacją pomieszczeń. Ciepłe powietrze jest usuwane, a w jego miejsce napływa powietrze świeże, ale zimne, które trzeba ogrzać. W dobrze ocieplonym domu blisko połowa dostarczanego ciepła służy właśnie do tego celu. Rekuperato to dobry sposób, aby to zmienić.

Rekuperator to urządzenie umożliwiające ogrzewanie świeżego powietrza napływającego do pomieszczeń ciepłem powietrza wywiewanego. Dzięki rekuperatorowi następuje odzysk ciepła z wentylacji. Sprawność odzysku ciepła najlepszych urządzeń przekracza 90%.

Zasada działania rekuperatora montowanego przez Duel Zabrze

Rekuperator to dwa wentylatory – wywiewny i nawiewny – oraz wymiennik ciepła, w którym powietrze dopływające do wnętrza domu ogrzewa się od cieplejszego powietrza wywiewanego. Są w nim montowane także filtry zatrzymujące zanieczyszczenia – czystsze powietrze w domu to dodatkowa korzyść z jego zastosowania.

Instalacja rekuperatora montowanego przez Duel Zabrze

Taki system na pewno łatwiej zainstalować w domu dopiero budowanym niż w już wykończonym. Wynika to z konieczności doprowadzenia do prawie wszystkich pomieszczeń przewodów, którymi jest transportowane powietrze nawiewane i wywiewane.

Przewody te mają znaczną średnicę (co najmniej kilkanaście centymetrów wraz z izolacją, którą zaleca się stosować), więc trudno je ukryć w istniejących zakamarkach. By nie szpeciły wnętrz, przewody trzeba zabudować, a to oznacza kłopotliwe prace budowlane.

Montaż systemu rekuperacji najlepiej połączyć z generalnym remontem pomieszczeń. Jeśli się na to zdecydujemy, to poza komfortem wynikającym z możliwości sterowania wentylacją i oczyszczania powietrza możemy liczyć na to, że zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania, a więc także jego koszt, zmaleją o 20-30% w stosunku do sytuacji, gdy w domu działała wentylacja grawitacyjna.

Domowa instalacja wentylacyjna z odzyskiem ciepła (rekuperacja) pozwala na wykonanie szczelnego budynku bez negatywnych skutków dla jego trwałości i komfortu przebywających w nim ludzi. Rekuperacja daje około jednej wymiany powietrza na godzinę, co pozwala skutecznie usunąć z domu zużyte powietrze o nieprzyjemnej, uciążliwej woni. Pozbawia dom nadmiernej wilgoci, prowadzącej do gnicia budynku oraz nie dopuszcza do zatęchnięcia powietrza wywołującego poczucie dyskomfortu.

Wentylacja z odzyskiem ciepłą pozwala skutecznie odprowadzić parę i spaliny emitowane przez kuchenkę – nie dopuszcza przy tym do rozchodzenia się zapachów z kuchni na cały dom. To samo dotyczy łazienek i ubikacji, skąd powietrze jest wyrzucane przez wymiennik na zewnątrz budynku. Rekuperacja utrzymuje powietrze w domu w odpowiedniej czystości usuwając unoszący się zjonizowany kurz, co jest bardzo ważne dla osób podatnych na alergie. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła nazywana inaczej wentylacją z rekuperacją pozwala w okresie zimowym bez dodatkowego dogrzewania wprowadzać do domu świeże powietrze o temperaturze niewiele niższej od temperatury panującej w domu.Wentylacja z odzyskiem ciepłą pozwala skutecznie odprowadzić parę i spaliny emitowane przez kuchenkę – nie dopuszcza przy tym do rozchodzenia się zapachów z kuchni na cały dom. To samo dotyczy łazienek i ubikacji, skąd powietrze jest wyrzucane przez wymiennik na zewnątrz budynku. Rekuperacja utrzymuje powietrze w domu w odpowiedniej czystości usuwając unoszący się zjonizowany kurz, co jest bardzo ważne dla osób podatnych na alergie. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła nazywana inaczej wentylacją z rekuperacją pozwala w okresie zimowym bez dodatkowego dogrzewania wprowadzać do domu świeże powietrze o temperaturze niewiele niższej od temperatury panującej w domu.

Poniżej znajdziesz link, aby wyświetkić aktualne paramerty pracy rekuperatora

www.aeris.pl/termometr.html

DUEL logo